„Liniowa” składka zdrowotna bez możliwości odliczenia

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku to fundamentalna zmiana. „To w praktyce oznacza podwyższenie stawek podatku” – komentuje Małgorzata Samborska, ekspertka ds. podatków w Grant Thornton. Według ekonomistów może to wpłynąć na realne wynagrodzenia Polaków bardziej niż inne rozwiązania proponowane w Polskim Ładzie.

„Zmianą zdecydowanie niekorzystną, a jednocześnie taką, która nie wybrzmiała, gdyż została wpleciona w wypowiedź premiera o systemie zdrowotnym, jest brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. (…) W uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie podwyższenie podatku o 7,75 proc. – komentuje propozycje Polskiego Ładu Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa w Grant Thornton.

Mateusz Morawiecki tak mówił o składce: „Tutaj oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia”.

Ekspertka podkreśla, że dwie inne zmiany – podniesienie kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł) i progu drugiej stawki podatkowej (będzie obowiązywał dla dochodów od 120 tys. zł) – należy uznać za zmiany w dobrym kierunku. Jednak nawet przy uwzględnieniu tych zmian zniesienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oznacza w praktyce wyższe podatki.

„Będziemy mieć do czynienia z wyższymi stawkami podatkowymi – odpowiednio 24,75 proc. i 39,75 proc, co czyni stawki podatkowe w Polsce bardzo wysokimi. Zmiany będą korzystne dla osób najbiedniejszych, ale już w przypadku klasy średniej wszystkie fiskalne korzyści zostaną zniwelowane przez brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej – komentuje Samborska.

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że po wprowadzeniu rozwiązań zapowiedzianych podczas prezentacji Nowego Ładu zmniejszą się różnica dochodów na rękę uzyskiwanych na etacie i na tzw. fakturze. Np. osoba zarabiająca 12 tys. brutto obecnie ma więcej o 750 zł netto prowadząc działalność gospodarczą w porównaniu z etatem. Po zmianach ta różnica będzie wynosiła 267 zł (nadal na korzyść działalności).

PIT

Powiązane artykuły